Informacje szczegółowe:

Ogłoszenia dla kandydatów do Sakramentu Bierzmowania:

Brak ogłoszeń

przygotowania do kolejnego sakramentu Bierzmowania
informacje wkrótce

Jak sama nazwa wskazuje (Bierzmowanie, od "bierzmo" - belka, wsparcie) sakrament Bierzmowanie służy umocnieniu i pokrzepieniu wiary. Osoba przystępująca do Bierzmowania otrzymuje dary Ducha Świętego który "umacnia do mężnego wyznawania wiary i postępowania według jej zasad". Podobnie jak Bóg powołując do służby proroków, apostołów i pierwszych chrześcijan przyzywał ich nowym imieniem, tak szafarz Bierzmowania udzielając sakramentu wzywa kandydatów imionami Świętych i Błogosławionych Kościoła Katolickiego, których kandydat wybrał sobie na patrona.
Wymagania wstępne Sakrament Bierzmowania jest dopełnieniem sakramentu Chrztu, więc w szczególności wymagane jest przyjęcie tego właśnie sakramentu. Oprócz tego kandydat musi być w stanie w pełni uczestniczyć we Mszy Św. (przyjęcie sakramentu I Komunii Św.). Wymagane jest także uczestnictwo w lekcjach katechezy (prowadzonej w szkole).
Sposób przystępowania
  • Zorganizowany: Sakramentu Bierzmowania udziela się (zazwyczaj) raz na rok w wyznaczonym terminie. Szafarzem (osobom udzielającą) jest zwyczajowo Biskup Diecezjalny. Sakramentu udziela się podczas uroczystej Mszy Św.
  • Indywidualny: W wyjątkowych przypadkach. Indywidualny przewód udzielenia Bierzmowania prowadzi Parafia Archidiecezjalna (Częstochowa).
Wymagane dokumenty Jeśli wymagane (brak dokumentów w Kancelarii Parafialnej): świadectwo Chrztu i przyjęcia I Komunii Św., dokument tożsamości. Te same dokumenty wymagane są od świadka Bierzmowania.
Dodatkowo dla kandydata: świadectwo uczestnictwa katechezie szkolnej (świadectwo szkolne z ostatniej klasy szkoły [z pozytywną oceną z religii]) lub zaświadczenie od katechety.
Przygotowanie Ostateczne przygotowania prowadzi Parafia w której Bierzmowanie będzie udzielone. Szczegóły przygotowań i ich przebieg ustala Proboszcz Parafii. Przygotowanie może zakończyć się egzaminem ustnym, potwierdzającym świadomość i chęć kandydata niezbędną do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.
Ostateczne warunki przystąpienia Spełnienie warunków wstępnych i dopełnienie formalności. Udział w przygotowaniach do sakramentu prowadzonych przez Parafię.
Uwagi Co do świadka Bierzmowania: najlepiej osoba z najbliżej rodziny, wierząca i praktykująca naukę Kościoła.
Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017, by petrus0x13 & jz