Historia parafii

Budowa Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w XIX w. zdtereminowała narodziny i szybki rozwój wielu polskich osad, wsi i miasteczek. Taki też początek miały Gomunice, leżące na obszarze dawnych własności dziedzica Krzętowskiego. Przeniesienie tutaj w latach 1880-90 Fabryki Mebli Giętych z położonego w okolicach Lublina Wojciechowa ostatecznie zadecydowało o powstaniu nowej wsi.

Na przestrzeni tych lat coraz bardziej rysowała się potrzeba utworzenia w Gomunicach także nowej parafii, bowiem do najbliższego kościoła w Kamieńsku wierni musieli pokonać przynajmniej 4 km. I tak w roku 1911, staraniem ks. Ignacego Jankowskiego - proboszcza z Kamieńska, rozpoczęto budowę utrzymanej w gotyckim stylu świątyni. Sfinansowano ją ze składek mieszkańców. Budowa trwała do 1915 roku, kiedy to odprawiono pierwszą mszę św. W trakcie tego pierwszego nabożeństwa, do Pierwszej Komunii Św. przystąpiło sześćdziesięcioro dzieci.

Końcową fazą budowy opiekował się o. Kosma Lenczewski, legendarny kapelan I Brygady Legionów Polskich. Przybył do Kamieńska na własną prośbę w 1916 roku do Domu Uzdrowieńców. Zajmował się także szkółką legionową, która w przedwojennych czasach stacjonowała w Gomunicach. Dokonał poświęcenia naszej świątyni.

Od 1917 roku w Gomunicach rezydował kapelan, a wspólnota nadal nie była parafią. Dopiero 1 stycznia 1919 roku ks. bp Stanisław Zdzitowiecki dokonał oficjalnego aktu erygowania nowej parafii nadając jej wezwanie: Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych.

Od tego momentu praktycznie nie istnieją oficjalne źródła dokumentujące życie gomunickiej parafii. Tradycyjna kronika została założona dopiero w 1958 roku przez ks. Franciszka Pudełko. Jej początkowe karty stanowią próbę rekonstrukcji najważniejszych wydarzeń z zapisków poprzednich duszpasterzy.

Z istotniejszych przemian, jakie przeżywała gomunicka świątnynia warto wymienić: budowę kruchty, powiększenie zakrystii - w latach posługi ks. Franciszka Pudełko; dobudowę drugiej zakrystii - w czasie probostwa ks. Ignacego Opolskiego, generalny remont kościoła rozpoczęty usuwaniem pęknięć murów zapoczątkowany w 1990 r. przez obecnego proboszcza.

Proboszczowie parafii

Lata posługi Ksiądz
1917 - 1923 ks. Grzegorz Domański (status filialisty)
1923 - 1933 ks. Władysław Wojtasik
1933 - 1946 ks. Stanisław Gurbiel
1946 - 1950 ks. Stanisław Poroszewski
1950 - 1955 ks. Antoni Sewerynek
1955 - 1958 ks. Stanisław Joniak
1958 - 1962 ks. Franciszek Pudełko
1962 - 1979 ks. Ignacy Opolski
1979 - 1990 ks. Alfons Kotlewski
od 1990 ks. Andrzej Molenda

Kaplica św. Maksymilana w Kocierzowach

W 1986 roku parafia wzbogaciła się o kościół filialny w położonych nieopodal Kocierzowach. Poświęcenia dokonał ks. Mirowski.

Leśna kapliczka

Jak się okazuje, kościół parafialny mimo swojego tak odległego początku, nie jest najstarszym obiektem religijnym na terenie Gomunic. Uwagę obserwatora przykuć powinna także leśna, kamienna kapliczka Matki Bożej, położona po drugiej stronie kolei w drodze do Wojciechowa. Rozpoczynając o niej rozmowę z najstarszymi mieszkańcami trudno oprzeć się wrażeniu, że istnała po prostu zawsze... Bo choć jeszcze niedawno można było porozmawiać z ludźmi pamiętającymi budowę kościoła, to wzniesienia kapliczki nie pamięta nikt.

Wspomina się natomiast niewyraźny, dziś już kompletnie niewidoczny napis, który upamiętniać miał jej budowę. Po długich poszukiwaniach zostały odnalezione jego ślady, z których wyłania się data: 1905. Istnieje więc prawdopodobieństwo związku kapliczki z Rewolucją Rosyjską w tymże roku, w której udział właśnie Gomuniczan potwierdzają stosowne opracowania. "Figurka" zaś z pokolenia na pokolenie pozostaje, szczególnie w okresie majowym, miejscem modlitwy i wytchnienia...

Źródła

Kronika parafii w Gomunicach
Gomunice: informator gminny. Radomsko, [1994].
Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017, by petrus0x13 & jz
Jesteś naszym 641927. gościem